BESLENME VE DİYETETİK

TANITIM

Diyetisyenler, toplumun yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilinçlendirilmesi, beslenme ve diyet ihtiyaçlarının belirlenmesi, beslenme ile ilgili sorunların ve önceliklerin ortaya konması, sorunlarının giderilmesi için çözüm yollarının aranması, besin ve beslenme politikalarının belirlenmesi konularında çalışan sağlık profesyonelleridir.

Beslenme ve Diyetetik eğitiminin amacı, sağlığın korunması, iyileştirilmesi, geliştirilmesi, yaşam süresinin ve kalitesinin artırılması için, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde belirlenen niteliklere uygun, ülke ve dünya kültürüne saygılı diyetisyenler yetiştirmektir.

Programı başarı ile tamamlayan öğrenciler, “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” almaya hak kazanırlar. Mezunlarımız; kamu ve özel hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde, top­lum sağlığı merkezlerinde, toplu beslenme yapılan kurumlarda, huzurevle­rinde, danışmanlık merkezlerinde, üniversitelerde, besin sanayi ve endüstrisinde olmak üzere birçok alanda çalışabilirler. Ayrıca mezunlarımız lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik alanlarda da görev alabilirler.